Berberys uprawa – prosta i nie skomplikowana

Berberys uprawa

Berberys uprawa.

Berberys uprawa – jest prosta i niezbyt skomplikowana. Podstawą do właściwej uprawy tego krzewu bardzo często jest odpowiednia gleba oraz dobrze nasłonecznione miejsce. Roślina ta będzie nam pięknie rosła, kwitła i wydawała swoje owoce na glebach lekkich, żyznych, przepuszczalnych, jednak większość gatunków źle toleruje zbyt zakwaszone gleby (tylko gatunek Thunberga lubi lekko kwaśną glebę).

Najlepszą ziemią zwykle jest gleba wapienna. Świetnie radzi sobie na wilgotnej glebie, ale z suchą również nie będzie większego problemu. Ponieważ berberys jest krzewem, który uwielbia miejsca dobrze nasłonecznione, koniecznie trzeba w naszym ogrodzie znaleźć takie miejsce, gdzie tego słońca będzie miał w każdej porze roku pod dostatkiem. Ponadto, berberys w bardzo niskich temperaturach może przemarzać, jednak w większości przypadków szybko regeneruje swoje ubytki po ustąpieniu niskich temperatur. Dzięki temu, że dobrze znosi przycinania, można z łatwością kontrolować jego rozmiary i kształt.

Berberys uprawa

Berberys problemy z rośliną

Berberysy z reguły są podatne na choroby oraz szkodniki, dlatego pod tym względem należy zadbać o jego jak najlepszą ochronę. Jeżeli zależy nam na zagęszczeniu krzewu – możemy wykonać specjalne cięcie, które uformuje krzew i da mu możliwości wzrostu w takiej postaci, w jakiej chcemy go posiadać w naszym ogrodzie. Nie bez znaczenia pozostają tutaj czynności mające na celu odmładzanie krzewu, takie jak przycinanie starych pędów. Zaleca robić się to po to by nowe mogły swobodnie wyrosnąć. Taki zabieg należy powtarzać nie częściej niż raz na kilka lat. Jeśli chcemy, by berberysy wydawały obfite owoce, świetną praktyką będzie sadzenie ich w miejscach doskonale nasłonecznionych oraz w grupkach po kilka krzewów w jednej. Dzięki właściwej uprawie tego krzewu on odpłaci się nam zarówno pięknymi, zdrowymi kwiatami. Kwiaty będziemy mogli wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju zdrowotnych naparów, jak i owoców. Coraz częściej wykorzystywanych do tworzenia konfitur, dżemów, soków i marmolad.

Krzew ten świetnie będzie komponował się z drzewami i innymi krzewami iglastymi, a także tymi roślinami.
Warto pamiętać, że berberys to krzew, który posiada wiele różnych gatunków oraz odmian, dlatego też dla każdej z tych odmian właściwa uprawa tej rośliny może nieco się różnić w zależności od naturalnego środowiska, w którym jest najczęściej spotykana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.